Karakoram Highway

Na przełomie lat 60 i 70 Pakistan i Chiny podjęły się, największego od czasów wybudowania piramid egipskich, wyzwania inżynierskiego - wybudowania drogi łączącej oba kraje, biegnącej przez cztery pasma górskie - w tym trzy najwyższe na świecie - Himalaje, Karakorum i Hindukusz oraz Pamir.

Droga powstała przez połączenie pradawnych traktów - odnóg Jedwabnego Szlaku, który pozwalał na wymianę handlową między cesarstwem Chińskim, a Zachodem. Trakt przez góry wiódł po wąskich górskich ścieżkach, po których z trudem poruszały się objuczone zwierzęta. Wielodniowa podróż karawany była zatem bardzo niebezpieczna i trudna - niejednokrotnie spłoszone zwierzęta spadały w wielosetmetrowe przepaście. Wytyczenie szlaku wymagało nie lada wysiłku; droga w środkowej części jest wykuta w granitowej skale i biegnie często ponad 500 metrową przepaścią.

Po chińskiej inwazji na Tybet w 1950 roku, ruch między Chinami i Pakistanem zamarł. W 1964 roku chińskie władze ludowe zwracają cześć terytorium Pakistanowi i wysuwają propozycję wspólnej budowy drogi łączącej oba państwa. Do rozpoczęcia prac dochodzi dwa lata późnej. Pakistan już wcześniej - w 1960 roku - przystąpił do budowy czterystukilometrowego odcinka między Swat i Gilgit, który został ukończony i połączony z odcinkiem szosy z Havelian w 1968 roku. Przez następne 5 lat Pakistańczycy kontynuowali budowę na północ - pomiędzy Gilgit a Gulmit, a Chińczycy zajęli się odcinkiem od Gulmit, przez Khunjerab Pass aż do Kaszgaru. W 1974 roku strona pakistańska poprosiła o pomoc, w wyniku której Chińczycy zbudowali prawie 100 mostów po stronie sąsiada. Budowa została ukończona w 1980 roku, a oficjalna inauguracja odbyła się w sierpniu 1982 roku. Otwarcie dla ruchu turystycznego nastąpiło dopiero w 1986 roku.

W budowie 1300 km drogi, która połączyła Kaszgar w Chinach z Islamabadem - stolicą Pakistanu, brało udział ok. 20 tysięcy chińskich robotników oraz 15 tysięcy pakistańskich. W czasie prac życie straciło ok. 500 osób.

Obecnie Karakoram Highway jest jedną z większych atrakcji północnego Pakistanu i południowo-wschodnich Chin. Najlepszym sposobem odwiedzenia tej wspaniałej drogi jest rower. Daje on możliwość wolnego i spokojnego podziwiania przepięknych widoków, oraz - co chyba najważniejsze - pełnego "wczucia się" w atmosferę mijanych miejsc.

^ do góry